تبلیغات
ایران - دیداری صمیمی با اهالی جمعه ایرانی
اخرین اخبار سریال های صدا و سیما
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

دیداری صمیمی با اهالی جمعه ایرانی

دیداری صمیمی با اهالی جمعه ایرانی

ما آخر پولدارها هستیم!

برنامه جمعه ایرانی با حضور استادان طناز و  بیان مسائل روز در قالب طنز به خوبی توانسته بعد از چند دهه همچنان شنوندگان زیادی را پای این برنامه بنشاند .خبرنگار رسانه ملی در گزارشی به گفت وگو با عوامل این برنامه می پردازد .


به سمت تالار ایوان شمس حركت كردم .وقتی وارد اتوبان كردستان شدم هوا با ابر تیره‌ای پوشیده شده بود و نم نم باران می بارید. این باران مثل همیشه باعث ترافیك پر حجمی شده است. از ترافیك سنگین خیابان‌ها كلافه بودم و دلهره داشتم كه نكند دیر برسم، بالاخره بعد از یك ساعت تاخیر، خودرو در مقابل تالار ایوان شمس توقف كرد. همین كه وارد سالن شدم موجی از انرژی مثبت با چاشنی شادی وخنده مرا در برگرفت.دیدن این همه هنرمند توانمند در یك‌جا آن‌هم در حین اجرای برنامه، برایم خیلی هیجان انگیز بود .
اصلا یادم رفت كه من برای نشست خبری و تهیه خبر اینجا هستم! روی یكی از صندلی‌ها نشستم و برای ساعتی غرق در هنرمندی كسانی شدم كه حتی فكر دیدن آنها را حین اجرای برنامه نمی كردم .همین طور كه بخش‌های شاد و جذاب به همراه موسیقی زنده و مهیج اجرا می شد آرزو كردم كه ای كاش بچه های من اینجا بودند و باهم از این لحظات شاد لذت می بردیم .بالاخره وقتی یك فرصت كوتاه استراحت پیش آمد بلند شدم و جلو رفتم از خانم جوانی كه دایم با انرژی زیادی بین عوامل حركت می كرد و به‌نظر می‌رسید یكی از عوامل برنامه است خواستم تا برای گرفتن مصاحبه با چند تن از عوامل و تهیه گزارشی از جمعه ایرانی مرا كمك و راهنمایی كند. او در نهایت ادب و خوشرویی پذیرفت و خودش را شیما توكل ،دختر آقای سعید توكل تهیه كننده برنامه معرفی كرد .به كمك خانم توكل كه در واقع دستیار تهیه كننده هم بود با عوامل آشنا شدم و تهیه گزارش را آغاز كردم :


==============
سختی كار ما از حوصله شما خارج است!
سعید توكل، تهیه كننده، مدرك تحصیلی، كارگردانی صدا و سیما


جمعه ایرانی چند سال از عمرش می‌گذرد؟
این برنامه 26 سال است كه تولید و پخش می شود و در همه این سال‌ها من در خدمت هنرمندان بوده‌ام.


می توانید علل توفیق این برنامه را بگویید ؟
اگر بخواهیم به رموز توفیق این برنامه اشاره كنیم باید اول به حضور همین هنرمندان شریف ،با ذوق و مجرب اشاره كنیم كه و از صمیم دل كار می‌كنند. از نكات دیگر این برنامه و یا بهتر بگویم توانمندی‌های این برنامه، نویسنده‌های ما هستند. نویسنده‌های این برنامه از دل جامعه برخاسته‌اند و از جامعه الهام  می‌گیرند . مردمی كه صبح‌های جمعه شنونده این برنامه هستند نكات خوب و مورد علاقه  خودشان را دریافت می‌كنند و این یعنی مخاطب محوری كه از این‌هم یكی از علل دوام  این برنامه است. با یكی دیگر از علل توفیق جمعه ایرانی، موسیقی شاد و زنده این برنامه هست .ما الان در سال 92 هستیم و باید ضرباهنگ و موسیقی برنامه را مطابق با ذائقه مخاطب تنظیم كنیم .الان 70 درصد جمعیت ایران بین 30 تا 40 سال سن دارند پس باید درونی برنامه مطابق میل این مردم باشد .


وضعیت كنونی جمعه ایرانی چگونه است؟
متاسفانه در كار تولید اندكی وقفه افتاد و كاربرای مدتی متوقف شد، ولی خوشبختانه با همكاری مدیران مربوط این كار دوباره آغاز شد و امیدوارم كه بتواند به طور شایسته به كارش ادامه بدهد.


الان برنامه در چه وضعیتی است آیا حمایت لازم از شما می شود ؟
فكر می كنم اگر این برنامه است؛ مكان مشخصی برای ضبط داشته باشد بسیار در كار بچه ها تاثیر خواهد گذاشت .

از سختی‌های كار برای ما بگویید ؟
سختی‌های كار ما خیلی زیاد است از حوصله شما و خوانندگانتان خارج است؛ اما باید بگویم كه ما برای برنامه‌های اینچنینی، بحث بودجه كافی و رو به رشد را داریم .در شرایط فعلی این برنامه با حمایت كننده مالی و به قولی اسپانسر به حركت خود ادامه می‌دهد؛ اما به هر حال نیازمند كمك مسئولان و تصمیم گیرندگان سازمان هستیم .اگر این حمایت وجود داشته باشد ما قول برنامه‌ای بسیار عالی را به همه می دهیم .

==============
متوجه نشدیم بالاخره نویسنده، هنرمند است یا نیست!
ساغر مختاری، نویسنده؛ مدرك تحصیلی، فیلنامه نویس


چند سال است كه با جمعه ایرانی همكاری دارید ؟
حدود چهار سال است كه برای جمعه ایرانی می‌نویسم.


آیا همه وقت شما با نویسندگی این برنامه پر می شود ؟
خوب، نویسنده باید مطالعات زیادی داشته باشد و از اخبار و وقایع روز با خبر باشد. من مجبورم برای این‌كه به روز باشم زیاد مطالعه كنم و از طرفی باید برای فكر كردن درباره آنچه می‌خواهم بنویسم هم وقت بگذارم .


متن های شما بیش‌تر چه محتوایی دارد ؟
من بیش‌تر اجتماعی می نویسم .مشكلات و رویدادهای اجتماعی همیشه برای من جذاب بوده و من بیش‌تر در این چارچوب مطلب می‌نویسم. چون فكر می‌كنم مشكلات و دردهای مردم بیش‌تر در حوزه اجتماعی است و حتماً مشكلات مردم مشكلات خود ما هم هست .


می‌خواهم سئوالی بپرسم كه بیش‌تر نویسنده ها از پاسخ گفتن به اون طفره می روند ؟
من طفره نمی روم .بپرسید!


در این سال‌ها كه برای جمعه ایرانی قلم زده‌اید، تا حالا شده مطلب كم بیاورید و به قول معرف مطالبتان به ته دیگ بخورد ؟
نه، اصلا نشده!


حالا اگر كم بیاورید ممكن است از جایی استفاده كنید و با كمی تغییر آن‌را به اسم خودتان بازنویسی كنید ؟
تا حالا این اتفاق برای من نیفتاده، اگر كسی نویسنده باشد و به‌طور حرفه ای این كار را بكند هیچ وقت برای نوشتن مطلب موضوع كم نمی‌آورد. فقط ممكن است كمی وسواس نویسنده نسبت به آثارش بیش‌تر شود .مثلا اگر مطلبی را می نویسد ممكن است دایم وسواس به خرج دهد كه شاید اگر جور دیگری كار شود بهتر باشد. موضوع كم آوردن مطلب نیست بحث در باره  انتخاب بین خوب و بهتراست .


نویسندگی طنز را در یك خط تعریف كنید ؟
نویسندگی برای برنامه‌های طنز. یافتن روزنه روشنی در دریای تاریك و سیاه مشكلات است.


در نوشتن برنامه های طنز آیا اقتباس ادبی هم می‌كنید؟
در این برنامه من اصلا این كار را نكرده‌ام؛ اما چون من نویسنده برنامه فیتیله ها هم هستم این اتفاق افتاده .ادبیات ما بسیار غنی و عمیق است ولی، در برنامه های طنز كم‌تر مورد استفاده دارد .


در كار شما خط قرمز هم وجود دارد؟
فكر می كنم خط قرمز در هر كاری وجود دارد؛ اما من اصلاً نه سراغ خط قرمز می روم و نه اصلا به این خط‌ها فكر می كنم .


تا حالا شده متنی كه شما نوشته اید مورد توجه قرار نگیرد و مجبور به تغییر آن شوید؟
بله، اوایل كارم این اتفاق می افتاد


در جمعه ایرانی شما برای افراد مختلف شخصیت پردازی می كنید یا اینكه متن را می نویسید و بعد تهیه كننده شخصیت‌ها و نقش‌ها را تعیین می كند؟
نه خیر ..من خودم در نوشته هایم برای هر كدام از هنرمندان بر اساس توانایی هایشان دیالوگ می نویسم .


نویسنده بودن خوب است ؟
نه !چون همیشه و همه جا این افراد روی صحنه هستند كه دیده و تحسین می‌شوند؛ اما عوامل پشت صحنه از جمله نویسنده ها همیشه مهجور هستند .برای همه كار تلویزیونی و رادیویی یك اصل مشترك هست كه اگر كار خوب شود نتیجه كار جمعی و ماحصل تلاش همه عوامل است و؛ اما اگر كار بد شود همه متفق القول می‌گویند نویسندگی كار ضعیف بود. نویسنده بودن یعنی دیده نشدن .من هنوز رابطه استخدامی مشخصی با سازمان ندارم وحتی بیمه هم نیستم .نویسنده بودن یعنی عدم امنیت شغلی و نداشتن جایگاه مشخص اجتماعی .به صراحت بگویم بالاخره نویسنده ها هم هنرمند محسوب می‌شوند یا خیر؟! پاسخ این سؤال را ما نویسنده ها هنوز پیدا نكردیم و هنوز نمی دانیم جایگاه ما در عرصه هنر كجاست.

==============
درآمد: ماهی 10 میلیون تومان!
داوود منفرد، بازیگر


آقای منفرد شما نیازی به معرفی ندارید و از هنرمندان قدیمی این عرصه هستید بگویید چند سال است كه با جمعه ایرانی كار می كنید ؟
من حدود 14 سال هست كه در این برنامه ایفای نقش می كنم .


با این سرزندگی و شادابی فكر نمی‌كنم بیش‌تر از 40 سال داشته باشید ؟
حتما شوخی می‌كنید.


نه اصلا شوخی نمی كنیم بسیار پر انژری و سرحال هستید مگر غیر از این است ؟
بله، غیر از این است؛ من 53 سال دارم.


خوب چرا همچنان ادامه كار در جمعه ایرانی ؟
چرایی این را فقط یك چیز تعریف می‌كنند. من بعد از این همه مدت فقط به عشق مردم و به عشق این هنرمندان خوب كه با هم كار می‌كنیم همچنان در تولید این برنامه مشاركت دارم وگرنه به هیچ وجهی جذابیت مالی برای هیچ كدام از هنرمندان نداره .همه ما فقط به خاطر مردم به خاطر آقای توكل كه تهیه كننده برنامه است داریم همكاری می كنیم .


این‌كه هم در رادیو هستید و هم تو برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون چه احساسی دارید؟
مردم وقتی من را در كوچه و خیابان می‌بینند فكر می كنند ما آخر پولدارها هستیم. فكر می‌كنند درآمد من حداقل ماهی 10 میلیون تومان است؛ اما باور كنید كه ما با هیچی داریم كار می كنیم .این كار دستمزدی ندارد و ما فقط به خاطر علاقه شخصی و این‌كه مردم و خوشحالی مردم را دوست داریم كار می كنیم .


از سختی های كارتان بگویید ؟
این كار برای من سختی ندارد. شاید برای بعضی افراد سختی‌هایی داشته باشد؛ یعنی این‌كه مثلا ما در حین ضبط برنامه اصلاً حق نشستن نداریم .به احترام بیننده ها و مردم ما روی صحنه برنامه را ایستاده اجرا می‌كنیم، ولی همین هم لذت خودش را دارد .
در جمعه ایرانی فقط ایفای نقش می‌كنید یا كار نویسندگی هم انجام می دهید ؟
من فقط ایفای نقش می‌كنم .


آینده جمعه ایرانی را چطور پیش بینی می‌كنید؟
جمعه ایرانی مخاطب خودش را داشته و فكر می كنم تا سال‌های سال هم خواهد داشت.


شما شنونده رادیو هم هستید ؟
من اصلا رادیو گوش نمی‌دهم چون واقعا وقت این كار را ندارم!

==============
جمشید مقدم، نویسنده
از خودتان بگویید ؟
حدود 20سال است كه در مطبوعات و رسانه های مختلف طنز می نویسم .


پس نویسنده طنز هستید و؛ چند سال است با جمعه ایرانی همكاری می كنید ؟
حدود چهار سال است كه در خدمت این گروه هستم.


آیتم‌های ثابت دارید، یا این‌كه برای همه قسمت‌ها مطلب می نویسید؟
من آیتم ثابت دارم .آقای جوگیر ،گیر بازار و ترانه‌ها كار من است .


آیا در آثارتان اصول ادبیات فارسی را رعایت می كنید ؟
در تمام آثار نوشتاری‌ام  سعی می كنم اصول ادبیات را رعایت كنم .


در نوشته‌هایتان از چه چیزی الهام می گیرید؟
بیش‌تر موضوعات الهام بخش من مسائل روز هستند .


چطور طنز می نویسید؟
كار سختی نیست فقط باید مشكلات را از دید و زاویه دیگری نگاه كنید . ضمن اینكه من در كارهایم به شدت از مسخره كردن دیگران پرهیز می‌كنم.
از سختی های كارتان بگویید ؟
این كار برای من سختی ندارد.چون اصول را می‌دانم و خط قرمزها را می‌شناسم.


آیا تا به حال برای نوشتن مطلب، موضوع كم آورده‌اید؟
نه ، من برای نوشتن كم نمی‌آورم؛ اما اگر احساس كنم كه سطح موضوعی به دلیل تكرار یا مسائل دیگر پایین آمده و یا لوث شده دیگر نمی نویسم .امیدوارم چیزهایی كه می نویسم هم انتقادی باشد و هم لبخند به همراه داشته باشد.

==============

منكر بازیگران حرفه‌ای نسل جدید نیستم.
اصغر سمسار زاده، بازیگر
آقای سمسار زاده  چند سالتان است و چند سال است كه در جمعه ایرانی ایفای نقش می كنید ؟
من همسن رادیو هستم .72 سال دارم و حدود 15 سال است كه در «صبح جمعه با شماً و یا همین جمعه ایرانی» ایفای نقش می‌كنم .
چه چیزی همچنان شما را  در جمعه ایرانی  نگه داشته ؟
عشق به مردم ،عشق به رادیو  و عشق به همكاران خوبم.

و حرف آخر شما
ببینید شاید باورتان نشود من پس از سال‌ها بازیگری  هنوز بیمه نیستم و باید كار كنم تا مخارجم تأمین شود .اصغر سمسار زاده به راحتی می تواند از پس خیلی از نقش‌ها بر بیاید، اما از ده‌ها فیلم كمدی كه در كشور ساخته می شود حتی یكی هم نقشی به من داده نمی‌شود. من كنار گذاشته شدم و همین بسیار مرا آزار می دهد .از همین جمعه ایرانی برایتان بگویم و ما هر هفته باید در به در دنبال سالن برای اجرا  و ضبط برنامه بگردیم.


فكر نمی كنید به سن بازنشستگی رسیده اید و شاید كار بازیگران نسل جدید از شما بهتر باشد ؟
هنرپیشگی بازنشستگی ندارد .خوب می توانند به من نقشی مناسب سن خودم  بدهند .ضمن اینكه من منكر بازیگران حرفه ای نسل جدید نیستم؛ اما این طور نیست كه ما كار بلد نباشیم و یا نتوانیم كار كنیم .

=============

همیشه یاد می‌گیریم

ابراهیم شفیعی، بازیگر

در خنده بازار شما  در نقش عمو قناد بسیار خوش درخشیدید و چهره‌ای جذاب  ارائه كردید .چند سال است كه كار طنزمی كنید؟
من 37سال سن دارم و حدود 5 سال است كه كار طنز می كنم .


چند سال است كه با جمعه ایرانی همكاری می‌كنید؟
یك‌سال است كه در خدمت هنرمندان این برنامه جذاب هستم.


كار با جمعه ایرانی را چطور دیده اید ؟
بسیار جذاب و انرژی بخش . در این‌جا كار آنقدر مفرح و خوب است كه اصلا ما متوجه گذرا وقت نمی شویم. ضمن این‌كه در این برنامه به دلیل كار با استادان، در حال آموزش و یادگیری هستم.  


نظر شما در باره برنامه جمعه ایرانی ؟
جمعه ایرانی قوی‌ترین برنامه طنز رادیو بوده و هست .باید بگویم در هیچ برنامه دیگری ما این همه استاد مجرب را یكجا نداریم .همین امر باعث شده كه این برنامه پر مخاطب و جذاب باشد

 

دیداری صمیمی با اهالی جمعه ایرانی

ما آخر پولدارها هستیم!

برنامه جمعه ایرانی با حضور استادان طناز و  بیان مسائل روز در قالب طنز به خوبی توانسته بعد از چند دهه همچنان شنوندگان زیادی را پای این برنامه بنشاند .خبرنگار رسانه ملی در گزارشی به گفت وگو با عوامل این برنامه می پردازد .


به سمت تالار ایوان شمس حركت كردم .وقتی وارد اتوبان كردستان شدم هوا با ابر تیره‌ای پوشیده شده بود و نم نم باران می بارید. این باران مثل همیشه باعث ترافیك پر حجمی شده است. از ترافیك سنگین خیابان‌ها كلافه بودم و دلهره داشتم كه نكند دیر برسم، بالاخره بعد از یك ساعت تاخیر، خودرو در مقابل تالار ایوان شمس توقف كرد. همین كه وارد سالن شدم موجی از انرژی مثبت با چاشنی شادی وخنده مرا در برگرفت.دیدن این همه هنرمند توانمند در یك‌جا آن‌هم در حین اجرای برنامه، برایم خیلی هیجان انگیز بود .
اصلا یادم رفت كه من برای نشست خبری و تهیه خبر اینجا هستم! روی یكی از صندلی‌ها نشستم و برای ساعتی غرق در هنرمندی كسانی شدم كه حتی فكر دیدن آنها را حین اجرای برنامه نمی كردم .همین طور كه بخش‌های شاد و جذاب به همراه موسیقی زنده و مهیج اجرا می شد آرزو كردم كه ای كاش بچه های من اینجا بودند و باهم از این لحظات شاد لذت می بردیم .بالاخره وقتی یك فرصت كوتاه استراحت پیش آمد بلند شدم و جلو رفتم از خانم جوانی كه دایم با انرژی زیادی بین عوامل حركت می كرد و به‌نظر می‌رسید یكی از عوامل برنامه است خواستم تا برای گرفتن مصاحبه با چند تن از عوامل و تهیه گزارشی از جمعه ایرانی مرا كمك و راهنمایی كند. او در نهایت ادب و خوشرویی پذیرفت و خودش را شیما توكل ،دختر آقای سعید توكل تهیه كننده برنامه معرفی كرد .به كمك خانم توكل كه در واقع دستیار تهیه كننده هم بود با عوامل آشنا شدم و تهیه گزارش را آغاز كردم :


==============
سختی كار ما از حوصله شما خارج است!
سعید توكل، تهیه كننده، مدرك تحصیلی، كارگردانی صدا و سیما


جمعه ایرانی چند سال از عمرش می‌گذرد؟
این برنامه 26 سال است كه تولید و پخش می شود و در همه این سال‌ها من در خدمت هنرمندان بوده‌ام.


می توانید علل توفیق این برنامه را بگویید ؟
اگر بخواهیم به رموز توفیق این برنامه اشاره كنیم باید اول به حضور همین هنرمندان شریف ،با ذوق و مجرب اشاره كنیم كه و از صمیم دل كار می‌كنند. از نكات دیگر این برنامه و یا بهتر بگویم توانمندی‌های این برنامه، نویسنده‌های ما هستند. نویسنده‌های این برنامه از دل جامعه برخاسته‌اند و از جامعه الهام  می‌گیرند . مردمی كه صبح‌های جمعه شنونده این برنامه هستند نكات خوب و مورد علاقه  خودشان را دریافت می‌كنند و این یعنی مخاطب محوری كه از این‌هم یكی از علل دوام  این برنامه است. با یكی دیگر از علل توفیق جمعه ایرانی، موسیقی شاد و زنده این برنامه هست .ما الان در سال 92 هستیم و باید ضرباهنگ و موسیقی برنامه را مطابق با ذائقه مخاطب تنظیم كنیم .الان 70 درصد جمعیت ایران بین 30 تا 40 سال سن دارند پس باید درونی برنامه مطابق میل این مردم باشد .


وضعیت كنونی جمعه ایرانی چگونه است؟
متاسفانه در كار تولید اندكی وقفه افتاد و كاربرای مدتی متوقف شد، ولی خوشبختانه با همكاری مدیران مربوط این كار دوباره آغاز شد و امیدوارم كه بتواند به طور شایسته به كارش ادامه بدهد.


الان برنامه در چه وضعیتی است آیا حمایت لازم از شما می شود ؟
فكر می كنم اگر این برنامه است؛ مكان مشخصی برای ضبط داشته باشد بسیار در كار بچه ها تاثیر خواهد گذاشت .

از سختی‌های كار برای ما بگویید ؟
سختی‌های كار ما خیلی زیاد است از حوصله شما و خوانندگانتان خارج است؛ اما باید بگویم كه ما برای برنامه‌های اینچنینی، بحث بودجه كافی و رو به رشد را داریم .در شرایط فعلی این برنامه با حمایت كننده مالی و به قولی اسپانسر به حركت خود ادامه می‌دهد؛ اما به هر حال نیازمند كمك مسئولان و تصمیم گیرندگان سازمان هستیم .اگر این حمایت وجود داشته باشد ما قول برنامه‌ای بسیار عالی را به همه می دهیم .

==============
متوجه نشدیم بالاخره نویسنده، هنرمند است یا نیست!
ساغر مختاری، نویسنده؛ مدرك تحصیلی، فیلنامه نویس


چند سال است كه با جمعه ایرانی همكاری دارید ؟
حدود چهار سال است كه برای جمعه ایرانی می‌نویسم.


آیا همه وقت شما با نویسندگی این برنامه پر می شود ؟
خوب، نویسنده باید مطالعات زیادی داشته باشد و از اخبار و وقایع روز با خبر باشد. من مجبورم برای این‌كه به روز باشم زیاد مطالعه كنم و از طرفی باید برای فكر كردن درباره آنچه می‌خواهم بنویسم هم وقت بگذارم .


متن های شما بیش‌تر چه محتوایی دارد ؟
من بیش‌تر اجتماعی می نویسم .مشكلات و رویدادهای اجتماعی همیشه برای من جذاب بوده و من بیش‌تر در این چارچوب مطلب می‌نویسم. چون فكر می‌كنم مشكلات و دردهای مردم بیش‌تر در حوزه اجتماعی است و حتماً مشكلات مردم مشكلات خود ما هم هست .


می‌خواهم سئوالی بپرسم كه بیش‌تر نویسنده ها از پاسخ گفتن به اون طفره می روند ؟
من طفره نمی روم .بپرسید!


در این سال‌ها كه برای جمعه ایرانی قلم زده‌اید، تا حالا شده مطلب كم بیاورید و به قول معرف مطالبتان به ته دیگ بخورد ؟
نه، اصلا نشده!


حالا اگر كم بیاورید ممكن است از جایی استفاده كنید و با كمی تغییر آن‌را به اسم خودتان بازنویسی كنید ؟
تا حالا این اتفاق برای من نیفتاده، اگر كسی نویسنده باشد و به‌طور حرفه ای این كار را بكند هیچ وقت برای نوشتن مطلب موضوع كم نمی‌آورد. فقط ممكن است كمی وسواس نویسنده نسبت به آثارش بیش‌تر شود .مثلا اگر مطلبی را می نویسد ممكن است دایم وسواس به خرج دهد كه شاید اگر جور دیگری كار شود بهتر باشد. موضوع كم آوردن مطلب نیست بحث در باره  انتخاب بین خوب و بهتراست .


نویسندگی طنز را در یك خط تعریف كنید ؟
نویسندگی برای برنامه‌های طنز. یافتن روزنه روشنی در دریای تاریك و سیاه مشكلات است.


در نوشتن برنامه های طنز آیا اقتباس ادبی هم می‌كنید؟
در این برنامه من اصلا این كار را نكرده‌ام؛ اما چون من نویسنده برنامه فیتیله ها هم هستم این اتفاق افتاده .ادبیات ما بسیار غنی و عمیق است ولی، در برنامه های طنز كم‌تر مورد استفاده دارد .


در كار شما خط قرمز هم وجود دارد؟
فكر می كنم خط قرمز در هر كاری وجود دارد؛ اما من اصلاً نه سراغ خط قرمز می روم و نه اصلا به این خط‌ها فكر می كنم .


تا حالا شده متنی كه شما نوشته اید مورد توجه قرار نگیرد و مجبور به تغییر آن شوید؟
بله، اوایل كارم این اتفاق می افتاد


در جمعه ایرانی شما برای افراد مختلف شخصیت پردازی می كنید یا اینكه متن را می نویسید و بعد تهیه كننده شخصیت‌ها و نقش‌ها را تعیین می كند؟
نه خیر ..من خودم در نوشته هایم برای هر كدام از هنرمندان بر اساس توانایی هایشان دیالوگ می نویسم .


نویسنده بودن خوب است ؟
نه !چون همیشه و همه جا این افراد روی صحنه هستند كه دیده و تحسین می‌شوند؛ اما عوامل پشت صحنه از جمله نویسنده ها همیشه مهجور هستند .برای همه كار تلویزیونی و رادیویی یك اصل مشترك هست كه اگر كار خوب شود نتیجه كار جمعی و ماحصل تلاش همه عوامل است و؛ اما اگر كار بد شود همه متفق القول می‌گویند نویسندگی كار ضعیف بود. نویسنده بودن یعنی دیده نشدن .من هنوز رابطه استخدامی مشخصی با سازمان ندارم وحتی بیمه هم نیستم .نویسنده بودن یعنی عدم امنیت شغلی و نداشتن جایگاه مشخص اجتماعی .به صراحت بگویم بالاخره نویسنده ها هم هنرمند محسوب می‌شوند یا خیر؟! پاسخ این سؤال را ما نویسنده ها هنوز پیدا نكردیم و هنوز نمی دانیم جایگاه ما در عرصه هنر كجاست.

==============
درآمد: ماهی 10 میلیون تومان!
داوود منفرد، بازیگر


آقای منفرد شما نیازی به معرفی ندارید و از هنرمندان قدیمی این عرصه هستید بگویید چند سال است كه با جمعه ایرانی كار می كنید ؟
من حدود 14 سال هست كه در این برنامه ایفای نقش می كنم .


با این سرزندگی و شادابی فكر نمی‌كنم بیش‌تر از 40 سال داشته باشید ؟
حتما شوخی می‌كنید.


نه اصلا شوخی نمی كنیم بسیار پر انژری و سرحال هستید مگر غیر از این است ؟
بله، غیر از این است؛ من 53 سال دارم.


خوب چرا همچنان ادامه كار در جمعه ایرانی ؟
چرایی این را فقط یك چیز تعریف می‌كنند. من بعد از این همه مدت فقط به عشق مردم و به عشق این هنرمندان خوب كه با هم كار می‌كنیم همچنان در تولید این برنامه مشاركت دارم وگرنه به هیچ وجهی جذابیت مالی برای هیچ كدام از هنرمندان نداره .همه ما فقط به خاطر مردم به خاطر آقای توكل كه تهیه كننده برنامه است داریم همكاری می كنیم .


این‌كه هم در رادیو هستید و هم تو برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون چه احساسی دارید؟
مردم وقتی من را در كوچه و خیابان می‌بینند فكر می كنند ما آخر پولدارها هستیم. فكر می‌كنند درآمد من حداقل ماهی 10 میلیون تومان است؛ اما باور كنید كه ما با هیچی داریم كار می كنیم .این كار دستمزدی ندارد و ما فقط به خاطر علاقه شخصی و این‌كه مردم و خوشحالی مردم را دوست داریم كار می كنیم .


از سختی های كارتان بگویید ؟
این كار برای من سختی ندارد. شاید برای بعضی افراد سختی‌هایی داشته باشد؛ یعنی این‌كه مثلا ما در حین ضبط برنامه اصلاً حق نشستن نداریم .به احترام بیننده ها و مردم ما روی صحنه برنامه را ایستاده اجرا می‌كنیم، ولی همین هم لذت خودش را دارد .
در جمعه ایرانی فقط ایفای نقش می‌كنید یا كار نویسندگی هم انجام می دهید ؟
من فقط ایفای نقش می‌كنم .


آینده جمعه ایرانی را چطور پیش بینی می‌كنید؟
جمعه ایرانی مخاطب خودش را داشته و فكر می كنم تا سال‌های سال هم خواهد داشت.


شما شنونده رادیو هم هستید ؟
من اصلا رادیو گوش نمی‌دهم چون واقعا وقت این كار را ندارم!

==============
جمشید مقدم، نویسنده
از خودتان بگویید ؟
حدود 20سال است كه در مطبوعات و رسانه های مختلف طنز می نویسم .


پس نویسنده طنز هستید و؛ چند سال است با جمعه ایرانی همكاری می كنید ؟
حدود چهار سال است كه در خدمت این گروه هستم.


آیتم‌های ثابت دارید، یا این‌كه برای همه قسمت‌ها مطلب می نویسید؟
من آیتم ثابت دارم .آقای جوگیر ،گیر بازار و ترانه‌ها كار من است .


آیا در آثارتان اصول ادبیات فارسی را رعایت می كنید ؟
در تمام آثار نوشتاری‌ام  سعی می كنم اصول ادبیات را رعایت كنم .


در نوشته‌هایتان از چه چیزی الهام می گیرید؟
بیش‌تر موضوعات الهام بخش من مسائل روز هستند .


چطور طنز می نویسید؟
كار سختی نیست فقط باید مشكلات را از دید و زاویه دیگری نگاه كنید . ضمن اینكه من در كارهایم به شدت از مسخره كردن دیگران پرهیز می‌كنم.
از سختی های كارتان بگویید ؟
این كار برای من سختی ندارد.چون اصول را می‌دانم و خط قرمزها را می‌شناسم.


آیا تا به حال برای نوشتن مطلب، موضوع كم آورده‌اید؟
نه ، من برای نوشتن كم نمی‌آورم؛ اما اگر احساس كنم كه سطح موضوعی به دلیل تكرار یا مسائل دیگر پایین آمده و یا لوث شده دیگر نمی نویسم .امیدوارم چیزهایی كه می نویسم هم انتقادی باشد و هم لبخند به همراه داشته باشد.

==============

منكر بازیگران حرفه‌ای نسل جدید نیستم.
اصغر سمسار زاده، بازیگر
آقای سمسار زاده  چند سالتان است و چند سال است كه در جمعه ایرانی ایفای نقش می كنید ؟
من همسن رادیو هستم .72 سال دارم و حدود 15 سال است كه در «صبح جمعه با شماً و یا همین جمعه ایرانی» ایفای نقش می‌كنم .
چه چیزی همچنان شما را  در جمعه ایرانی  نگه داشته ؟
عشق به مردم ،عشق به رادیو  و عشق به همكاران خوبم.

و حرف آخر شما
ببینید شاید باورتان نشود من پس از سال‌ها بازیگری  هنوز بیمه نیستم و باید كار كنم تا مخارجم تأمین شود .اصغر سمسار زاده به راحتی می تواند از پس خیلی از نقش‌ها بر بیاید، اما از ده‌ها فیلم كمدی كه در كشور ساخته می شود حتی یكی هم نقشی به من داده نمی‌شود. من كنار گذاشته شدم و همین بسیار مرا آزار می دهد .از همین جمعه ایرانی برایتان بگویم و ما هر هفته باید در به در دنبال سالن برای اجرا  و ضبط برنامه بگردیم.


فكر نمی كنید به سن بازنشستگی رسیده اید و شاید كار بازیگران نسل جدید از شما بهتر باشد ؟
هنرپیشگی بازنشستگی ندارد .خوب می توانند به من نقشی مناسب سن خودم  بدهند .ضمن اینكه من منكر بازیگران حرفه ای نسل جدید نیستم؛ اما این طور نیست كه ما كار بلد نباشیم و یا نتوانیم كار كنیم .

=============

همیشه یاد می‌گیریم

ابراهیم شفیعی، بازیگر

در خنده بازار شما  در نقش عمو قناد بسیار خوش درخشیدید و چهره‌ای جذاب  ارائه كردید .چند سال است كه كار طنزمی كنید؟
من 37سال سن دارم و حدود 5 سال است كه كار طنز می كنم .


چند سال است كه با جمعه ایرانی همكاری می‌كنید؟
یك‌سال است كه در خدمت هنرمندان این برنامه جذاب هستم.


كار با جمعه ایرانی را چطور دیده اید ؟
بسیار جذاب و انرژی بخش . در این‌جا كار آنقدر مفرح و خوب است كه اصلا ما متوجه گذرا وقت نمی شویم. ضمن این‌كه در این برنامه به دلیل كار با استادان، در حال آموزش و یادگیری هستم.  


نظر شما در باره برنامه جمعه ایرانی ؟
جمعه ایرانی قوی‌ترین برنامه طنز رادیو بوده و هست .باید بگویم در هیچ برنامه دیگری ما این همه استاد مجرب را یكجا نداریم .همین امر باعث شده كه این برنامه پر مخاطب و جذاب باشدنوشته شده توسط :محمد هاشمی
جمعه 7 تیر 1392-11:48 ق.ظ
نظرات() 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر